Hei! Olles väga pikka aega kolimisega seotud olnud, olen ikka ja jälle näinud asju mida tuleks kolimisel vältida. Inimesed aga ei ole erinevatest ohtudest lihtsalt teadlikud ning seetõttu on tagajärjeks üle koormatud kastid, kriimustatud mööbel ja teised ebameeldivad seigad.

Selles postituses kirjutangi lühidalt peamistest punktidest, mida peaks kolimisel jälgima.

1. Planeeri!

Tihti on kõige suuremaks eksimuseks kolimisel, selle ette valmistamine või õigemini selle puudumine. Kui Sa ei mõtle natukene ette, siis on selle tulemuseks pingelised suhted kolimise käigus, asjade mitu korda ümber tõstmised, nende kriimustada saamine, liiga rasked kastid jne.

Alusta asjade pakkimisega varakult. Sa saad pakkida nädal või isegi paar varem pakkida kastidesse asjad, mida sa igapäevaselt ei vaja. Näiteks suvel talve asjad ja vastupidi. Samuti saad pakkida ära raamatud, pildialbumid ja teised väiksemad asjad mida Sul igapäevaselt vaja ei lähe. Usu mind pakkimine võtab palju kauem aega kui Sa esialgu arvad, sest oma maist vara kastidesse paigutades leiad Sa igasuguseid põnevaid asju, mida Sa pole võib-olla aastaid näinud ning siis ikka vaatad need üle ja nii see aeg kulub. Lisaks on see hea aeg inventuuri tegemiseks ning sobiv hetk ebaoluliste asjade ära viskamiseks.

Mõtle läbi millisesse tuppa ning kuhu täpselt uutes ruumides asjad paigutad. Mõistlik on selle järgi asjade kolimise järjestus seada. Alusta suurtemate asjade õigele kohale paigutamisest nagu riidekapid, voodid, diivanid jne. Kui plaan on hea, siis väldid hiljem asjade ümbertõstmist ning sellega seoses säästad palju aega. No ei ole ju mõtet vedada kõik kastid ja muu väiksem kolitav kraam magamistuppa riidekapi ja voodi kohale ja siis kui riidekapp tuppa jõuab, hakkad kogu kraami jälle ümber tõstma.

2. Paki asjad õige suurusega kolimiskasti.

See on väga oluline, sest kui Sa pakid ikka raamatud liiga suurde kasti, siis tagajärjeks on katkine kast ja laiali kukkunud raamatud + nikastatud seljad. Peale selle oled peale ühe kasti tõstmist juba nii väsinud, et pead pausi pidama aga see oli alles esimene asi mis Sa autole viisid ja ees ootab veel 50 kasti… Kolimiskastide valikuga saab tutvuda meie e-poes.

Klaasid, portselan ja muu selline õrn kraam paki selleks mõeldud tugevamate seintega kastidesse kasutades lisaks pakkepaberit. Vooderda kast seest pehme paberiga ning rulli igale klaasile, taldrikule ja muu sellisele ümber kohevalt paberit. Seejärel paiguta need ettevaatlikult kasti niiviisi, et sa neid väga tugevasti üksteise vastu ei suruks, samas ei tohi need kastis loksuma hakata.

Raskemad asjad paiguta kastis põhja ning kergemad peale. Kindlasti ära paki ühte kasti raamatuid ja õrna portselani. Kui kasti peaks keegi kogemata tagurpidi keerama, siis jääb Sinu portselanist järele ainult puru.

3. Tee pakkides nimekiri.

Märgi üles, kuhu kasti Sa midagi pakkisid, siis on hiljem hea asjad üles leida. Vaatad nimekirja läbi, otsid üles õige kasti ja ongi soovitud asi käes! Ilma nimekirjata pead Sa kõik kastid ja nurgatagused läbi sorima ja otsima. Ja Sa ikkagi ei leia soovitud asja üles, sest kolimise käigus on Sinu elamine täiesti segamini. Kui Sa ei leia oma soovitud asja üles, siis lähed kindlasti endast välja ja ütled oma parimale sõbrale või pere liikmele midagi halvasti, seejärel on kõigil tuju mõru. Parem juba vältida eos selliseid olukordi. Kirjuta kastile peale millisesse ruumi uues kohas see kast viia tuleb. Sellega väldid jällegi kasti mitmekordset ümber paigutamist.

4. Võta mööbel osadeks ja paki see.

Kui kolid oma asju ise, siis soovitan võtta mööbel võimalikult väikesteks osadeks. Suuri ja raskeid mööbliesemeid kitsastes oludes transportides on enam kui kindel, et võid ära kriimustada uksepiidad, koridori seinad või mööblieseme enda. Kõige ebameeldivam on hoopis see kui enda tervist kahjustad liialt raske kapi teisaldamisega – tõstad selja paigast, käsi või näpud jäävad kapi ja seina vahele jne.

Tihti tuleb mööbel juba sellepärast lahti võtta, kuna see ei kannata ühes tükis teisaldamist ja võib lihtsalt kolimisel käte vahel ära laguneda. Selliseid olukordi on olnud küll ja veel, kus kapp on kokku monteeritud nii, et ei ole kasutatud õigeid kinnitusvahendeid ning seda liigutades on see lihtsalt kokku kukkunud. Samuti ei saa tavaliselt suuri voodeid ühes tükis teise kohta viia, sest trepil seda keerates ei pea kinnituskohad vastu ja tulemuseks on katkine voodi.

Kolitavat mööblit on igasugust, on uut ja vana ning ilusat ja mitte nii ilusat. Siin on koht kus pead otsustama kas Sinu mööbel vajab pakkimist. Kindlasti on soovitav pakkida pakkekilesse madratsid, diivanid ja muu pehme mööbel, see annab kaitse mustuse vastu. Muu mööbli osas on oluline kindlasti pakkida ära selline mööbel mille pinnad on läikivad või kriimustusele eriti vastuvõtlikud. Sellised detailid tuleks kindlasti pakkida mullikilesse. Eriti õrnad kohad on kappide ja detailide nurgad, mis kipuvad kolimisel esimesena kannatada saama. Seetõttu oleks soovitav nurgad ja ääred kaitsta topelt mullikile või lainepapiga. Kindlasti on võimalik kolida ka kogu mööbel ilma pakkimata aga kriimustuste oht on sellisel juhul väga suur.

5. Arvutid, televiisorid ja muu tehnika kolimine.

Kõige parem variant on nende asjade puhul, kui Sul on alles nende originaalpakendid. Tavaliselt aga keegi neid alles ei hoia ning siis on mõistlik need eelnevalt pakkida mullikilesse ning sellest täiesti piisab. Pikemate vahemaade puhul on muidugi soovitav pakkida need ka tugevasse lainepappi.

Kuidas Sina oma asjad kolimiseks ette valmistad?